MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA A FERENCVÁROSI HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNYBEN
2022. június 25., szombat
Helyszínek:
1092 Budapest, Erkel utca 15.
1092 Budapest, Ráday utca 1.
10.00-22.00
KIÁLLÍTÁS Ki / Mi / Miért a Ráday?
Ön ismeri?
Igazi kuriózum. Történelmi emlékhely a főváros szívében. Egy 18. századi, protestáns köznemesi könyvtár adta az alapját a sokoldalú gyűjteménynek a Ferencváros református negyedében.
A kiállítás 2022. augusztus 19-ig tekinthető meg a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjteményben, a Ráday Gyűjtemény könyvtárának szervezésében.
Helyszín: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény (bejárat: 1092 Budapest, Erkel utca 15.)
17.30
SÉTA Séta a református negyedben
Van néhány utca Belső- Ferencvárosban, amelynek neve a Református Egyházhoz kapcsolódik. Nemcsak a személyekről elnevezett utcák őrzik az egyház múltját, hanem azok az itt található intézmények is, melyek alapításával elindulhatott a pesti református egyházi élet. A séta során megismerkedünk különleges épületekkel, kevésbé ismert történeteikkel és jelenlegi szerepükkel.
Eső esetén a sétát másnap, vasárnap, 2022. június 26-án 17 órai kezdettel tartjuk meg. Ez esetben a gyülekezési pont a Kálvin-tér, Kálvin szobor mellett lesz.
Találkozási pont: Kálvin Kamara Kert (1092 Budapest, Ráday utca 1.)
18.00-21.30
WORKSHOP Fénynyomatok
Cianotípiakészítés
Vezeti: Somogyi Márk könyvrestaurátor, könyvkötő és Sóki Diána múzeumpedagógus, street-fotós
A cianotípia egy archaikus fotótechnikai eljárás, melynek során fényérzekenyített papírra elhelyezett tárgyak körvonalai és, amennyire a tárgy engedi, hogy a fény átderengjen felületén, átnézeti képe is kirajzolódik illetve rögzül a fényképen.
Anna Atkins, 19. századi brit botanikus és fotográfus elsőként használt fényképeket (cianotípia) könyvillusztrációként. Munkája, melyben a Brit szigetek algaféléit mutatja be, úttörő jelleggel elegyítette a tudományos pontosságot valamint a forma és az ábrázolás iránti esztétikai érzékenységet. A workshop során ezzel az eljárással készíthetnek fényképeket, fotogramokat azaz fény-nyomatokat a résztvevők növényekről, levelekről melyet füzetté, fotokönyvecskévé is formálhatnak az együtt töltött idő alatt. Ezen kívül lehetőség lesz a könyvtörténeti érdekességekkel, a könyvalkotó anyagaival is megismerkedni.
Helyszín: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény (bejárat: 1092 Budapest, Erkel utca 15.)
18.30
ELŐADÁS „Tudtukon kívül angyalokat vendégeltek meg” (Zsid 13,2)
Fráter Erzsébet előadása
A Biblia növényei. Miből készült Noé bárkája? Mi a mirhás bor? Fa nő-e a mustármagból? Mit evett Jézus a tanítványaival az utolsó vacsorán? Mi köze a pálmaágnak a virágvasárnaphoz vagy a papirusznak a Biblia nevéhez?
A bibliaolvasó ember sok izgalmas kérdést fogalmaz meg, miközben az igét tanulmányozza. A Biblia növényeinek megismerése és jelképrendszerük pontosabb értelmezése, az érdekességeken túl abban is segít, hogy jobban megértsük az Isten nekünk szóló üzenetét. Az előadáshoz kóstoló is kapcsolódik.
Helyszín: Kálvin Kamara Kert (1092 Budapest, Ráday utca 1.)
20.30
KONCERT Kárász Eszter és zenekara
Kárász Eszter új zenekara világzenéből és jazzből merített könnyűzene, önfeledt rokkendrollok, összekacsintós swingek, boldog balkáni ritmusok és elmerengő lírai dalok sok humorral és öniróniával.
A zenekar tagjai:
Kárász Eszter - ének
Bata István - gitár
Nemes Janó - szaxofon
Szirmai Pál - dob
Szerető Dániel - nagybőgő
Veér Csongor - hegedű
Wagner-Puskás Péter - elektromos zongora, harmonika
Helyszín: Kálvin Kamara Kert (1092 Budapest, Ráday utca 1.)