|
|
 
» KÖZÉRDEKŰ ADATOK   |   GALÉRIA   |   KAPCSOLAT   |   HÍREK   |   HÍRLEVÉL
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
  FMK - Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény
Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény
Bővebb információ: ferencvaroskalauz.hu   |   Facebook
 
 
 
» Archívum - Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény
 
ELŐADÁS
MINDENTUDÁS AKADÉMIÁJA
A NATO IRAKI MISSZIÓJA MAGYAR KATONASZEMMEL

2025. ÁPRILIS 24., CSÜTÖRTÖK 15.00

Facebook esemény:
https://hu-hu.facebook.com/events/1213461580409660/


Előadó: Bagi László t. ezredes

Ferencváros Önkormányzatának ingyenes programja „A teljesség felé” idősügyi koncepció keretében

A részvétel díjtalan.

Helyszín: Bakáts tér 1., Házasságkötő Terem
 
 
 
FŐVÁROSI VERSILLUSZTRÁCIÓS PÁLYÁZAT 2025
KIÁLLÍTÁS
A Ferencvárosi Helytörténeti Egyesület idén huszonegyedik alkalommal hirdette meg a magyar költészet napja alkalmából versillusztrációs pályázatát budapesti 1-12. osztályos tanulóknak.

A 954 beérkezett pályamű közül a legjobb versillusztrációkat kiállításokon tekinthetjük meg az alábbiak szerint:
A válogatott munkákból készült kiállítás 2025. május 24-ig látogatható a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjteményben, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Boráros téri Könyvtárában (Boráros tér 2.) és virtuális kiállításként a www.ferencvaroskalauz.hu oldalon.
 
 
 
KIÁLLÍTÁS | HAMAROSAN!
A MAGYAR KOJAK ÚJRA BUDAPESTEN
100 éve született Inke László, az ezerarcú színművész

AZ EMLÉKKIÁLLÍTÁS 2025. JÚNIUS 6-TÓL LÁTOGATHATÓ!

Facebook esemény:
https://hu-hu.facebook.com/events/2397165440633167/


Inke László, a “Magyar Kojak” újra színpadon! Az 1992-ben elhunyt legendás színész 100. születésnapját egy különleges emlékkiállítással ünnepeljük Budapesten. A tárlat bepillantást nyújt a kulisszák mögé, soha nem látott fotókkal, régi újságcikkekkel és elfeledett történetekkel. A kiállítás 2025. június 6-tól 2025. október 31-ig lesz látogatható a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjteményben. Inke László, Jászai Mari-díjas, Érdemes és Kiváló Művész, 45 éven át varázsolta el a közönséget a színpadon, a filmvásznon, a televízióban és a rádióban. Mindemellett szerető férj és odaadó édesapa volt. Bár sokan nem találkozhattak vele személyesen, mégis rengetegen őrzik még ma is szívükben.

A rendezők családi programként is szeretettel ajánlják a kiállítást, hiszen érdekes installációk, modern technikai újításokat használó elemek gazdagítják az élményt, arra törekedve, hogy minden érzékszerve hassanak. Mindemellett rendhagyó tárlatvezetés, közönségtalálkozó és interaktív játékok szórakoztatják a nagyszülőket, szülőket, unokákat.

A kiállítás kísérőprogramjaként öt alkalommal egy-egy meghívott vendég, volt pályatárs beszél a színművész életművéről, felejthetetlen személyiségéről.

A kiállítás akadálymentesített.

A kiállítás ingyenesen látogatható, azonban Inke László lányai és szervezőtársaik minden adományt szívesen fogadnak, melyet a Fábián Juli Emlékalapítványnak ajánlanak fel, hogy támogassák azon művészeket, akik komoly betegségekkel néznek szembe, mely megnehezíti, vagy akár lehetetlenné teszi az alkotást. Inke László és Fábián Juli egyaránt rendkívüli tehetségek voltak, akik korán távoztak, miután hosszan küzdöttek a rák ellen.

Emlékoldal a Facebookon:
https://www.facebook.com/people/A-Magyar-Kojak-%C3%9Ajra-Budapesten/61571762607711/


A kiállítás megtekinthető: 2025. október 31-ig.
 
 
 
FERENCVÁROSI SÉTÁK
HELYTÖRTÉNETI VERSENYSOROZAT A 2024-2025 TANÉVRE
2024. OKTÓBER 14. – 2025. MÁJUS 31.

A Ferencvárosi Helytörténeti Egyesület a 2024–2025. tanévben az alábbi módon hirdeti meg a hagyományos Ferencvárosi séták című helytörténeti versenysorozatát /versenyét:
  • A résztvevők köre: a IX. kerület iskoláinak tanulói, illetve a IX. kerületben lakó iskolások.
  • A versenyt három korcsoportnak hirdetjük meg: 5-6. osztályosoknak, 7-8. osztályosoknak és középiskolásoknak.
  • Korcsoportonként 3-3 fős csapatok jelentkezését várjuk.
  • A versenysorozat I. fordulója a (jelenléti) helytörténeti vetélkedő lesz, és még ebben a naptári évben! Ez lehet önálló verseny is (eredményhirdetéssel) azok számára, akik nem vesznek részt a teljes versenysorozaton.
  • A II. és III. forduló résztvevői a teljes versenysorozaton elért eredményeik alapján, tanév végén értékesebb jutalomban részesülnek.
  • A versenysorozat időhatárai: a 2024. október 14-től 2025. május 31-ig tartó időszak.

Díjkiosztás, versenysorozat: 2025. májusban

Bővebb információ:
http://egyesulet.ferencvaroskalauz.hu/pedagogia/helytorteneti-neveles/
 
 
 
VERSILLUSZTRÁCIÓS NAPTÁR
Elkészült a 2025. évi Versillusztrációs Naptár!

Hagyománnyá vált, hogy a Budapesti költészet napi versillusztrációs pályázat és kiállítás anyagából minden év végén versillusztrációs naptárt jelentetünk meg. A naptár - a gazdag anyagból e szerény válogatás - minden évben december elején jelenik meg, példányai megvásárolhatók a Ferencvárosi Helytörténeti Egyesület székhelyén (IX. kerület, Ráday utca 18., Bejárat: Erkel utca 15.)

Letöltés: http://egyesulet.ferencvaroskalauz.hu/.../versillusztrac.../
 
 
 
FERENCVÁROS ÉVSZÁZADAI
ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS
Állandó kiállításunk végigkalauzolja a Látogatókat Ferencváros történetének legjelentősebb állomásain. Hét tabló, megannyi érdekes kép, tárgyak és szobrok mutatják be a városrész alakulását az 1400-as évektől egészen a XX. század történelméig.

A személyes találkozásig barangolja be virtuálisan a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény állandó kiállítását!

Az állandó kiállítás elérhetősége a honlapunkon:
https://ferencvaroskalauz.hu/kiallitasok/allando-kiallitas/


A virtuális kiállítás közvetlenül elelérhető itt:
https://my.matterport.com/show/...
 
 
 
VENDÉGVÁRÓ FERENCVÁROS
VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁS
Már elérhető a Vendégváró Ferencváros című kiállítás virtuális változata:
https://ferencvaroskalauz.hu/kiallitasok/idoszaki-kiallitas/


A virtuális kiállítás közvetlenül elelérhető itt:
https://my.matterport.com/show/?m=2LJS4CNgJeX

Köszönjük a NEXUS360 | 3D Solutions munkáját!
 
 
 
ONLINE SÉTÁK ÉS OKOSTELEFONOS SÉTÁK
Az online séták a 9Tv és gyűjteményünk közös rovataként évek óta szolgáltatnak érdekes információkat ferencvárosi életutakról, épületekről, történelmi eseményekről.

Az online séták elérhetők itt:
https://ferencvaroskalauz.hu/programok/online-setak/


Honlapunkon a következő okostelefonos séták állnak rendelkezésre:
- József Attila Ferencvárosban
- Ferencváros a Forradalomban
- Belső Ferencváros épített öröksége
- A Pál utcai fiúk nyomában

Az okostelefonos séták elérhetők itt:
https://ferencvaroskalauz.hu/programok/okostelefonos-setak/
 
 
 
Rólunk
 
Ugyan a helytörténeti emlékanyagok, ismeretek gyűjtésének, és terjesztésének természetesen Budapest azon városrészeiben, melyek Nagy-Budapest 1950. évi kialakítása előtt önálló közigazgatással, és ami ennél is fontosabb, önálló identitással rendelkeztek jelentős hagyományai voltak, a nevét 1792. december 4-én I. Ferenc király után elnyerő Ferencváros történetének, múltjának megismeréséhez, a még fellelhető írásos és tárgyi emlékanyagok gyűjtéséhez és feldolgozásához már az 1950-es évek második felében hozzákezdtek a kerületben. A helyi tanács művelődési osztályának munkatársai Xantus Zoltán és Kóbor István vezetésével indították meg a gyűjtő és kutatómunkát, s ennek eredményeképpen már 1959-ben napvilágot is látott az első, Ferencváros múltját bemutató helytörténeti kiadvány (A Ferencváros története – szerk. Xantus Zoltán), melyet 1970-ben újabb követett, a Ferencvárosi szél. Ez utóbbi elsősorban a kerületben élő művészek, írók, költők alkotásai, versei, tárcái, novellái segítségével próbálta meg visszaidézni a századforduló ferencvárosi utcáinak, kiskocsmáinak hangulatát, az itt élők mindennapjait.
 
 
A kerületben folyó helytörténeti kutatómunka révén sikerült még két nagyobb szabású munkát megjelentetni 1973-ban Ferencvárosi képek, illetve 1992-ben Ferencvárosi évszázadok címmel, s 1973-ban egy időszaki helytörténeti kiállítás is megnyílt. A kutatást, gyűjtést, feldolgozást azonban nagymértékben megnehezítette, hogy nem sikerült biztosítani külön intézményes kereteket e helytörténeti munka szakszerű folytatásához, az e munkával foglalkozók állandó raktározási gondokkal küszködtek, a begyűjtött emlékanyagot 3-4 évente átköltöztették, hol a kerületi tanács raktárába, hol egy helyi óvoda használaton kívüli helyiségébe került, végül egy lakóház pincéjében kötött ki. Ezt a nehéz helyzetet oldotta meg végül 1997-ben a Ferencvárosi Önkormányzat, amikor a Pipa u. 4. sz. alatti társasház egyik lakását megvásárolta, és átalakíttatta oly módon, hogy az alkalmassá vált mind az addig begyűjtött emlékanyag raktározására, mind kiállítások rendezésére.

A Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény 1998 novemberében nyerte el működési engedélyét, s kezdhette meg a szakmai munkát, a fővárosi közkönyvtárakban, levéltárakban, múzeumokban folytatandó kutatást, a gyűjteményi anyag újrafeldolgozását és kutathatóvá tételét, valamint mint azt a mai napig is fő céljának véli, szorosabb kapcsolatot alakított ki a kerületi általános- és középiskolákkal. A Gyűjtemény jelenleg egy nagyjából 13 ezer fényképet magába foglaló fotótárat, egy több mint ezerötszáz kötetet tartalmazó könyvtári, 5000 darabos kisnyomtatványi és plakátrészleget kezel, ezt a gyűjteményi anyagot egészíti ki az a mintegy 300 tárgy - elsősorban múlt századi és századfordulós használati eszközök - melyet az elmúlt évtizedek során sikerült begyűjteni.
 
 
2002 óta folyik a Gyűjtemény és a Ferencvárosi Helytörténeti Kör, majd 2005 óta Ferencvárosi Helytörténeti Egyesület által közösen megszervezett Ferencvárosi Séták című helytörténeti vetélkedő-sorozat, melynek során a kerületi általános iskolák felső tagozatosai számára háromfordulós, a középiskolások számára pedig egyfordulós versenyt rendeznek. A vetélkedőket kiegészíti az a helytörténeti foglalkozás-sorozat, melyben heti rendszerességgel múzeumlátogatásokon, helytörténeti kutatómunkában és egyéb múzeumpedagógiai foglalkozásokon vehetnek részt az érdeklődő általános iskolások. A rendezvények közül minden évben kiemelkedőnek bizonyul a Költészet Napja alkalmából meghirdetett versillusztrációs pályázat, melyen nagyjából ezer alsó-és felső tagozatos iskolás, valamint középiskolás vesz részt.
 
 
2006 őszén a Gyűjtemény a Ráday utca 18. számú épületben kapott új, állandó otthont, s ezzel új távlatok is nyíltak, hiszen az új kiállítóterek létrehozatalával egyszerre akár három kiállítás is működtethető, a raktárhelyiségek és irodák pedig biztosítják a gyűjtés és feldolgozás követelményét. A gyűjtemény legfőbb célja, hogy változó, és főképpen fejlődő kerületünket folyamatosan dokumentálja, hogy az elkövetkező évtizedek ferencvárosi polgárai minél színesebb és részletesebb képet kapjanak és alkothassanak városrészük rég- és közelmúltjáról.
 
 
Gyűjteményvezető: Gönczi Ambrus
Tudományos kutató: Winkelmayer Zoltán
Kommunikációs asszisztens: Simon Tímea
 
 
Elérhetőség

Cím: 1092 Budapest, Ráday utca 18. (bejárat az Erkel utca 15. felől)
Tel: +36 (1) 218-7420
E-mail: info@ferencvaroskalauz.hu

Nyitva tartás:
Keddtől - péntekig 10-18 óra között
Szombaton: 10-14 óra között
Vasárnap és hétfőn zárva
 
 
További információk

Facebook: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény
Web: www.fmkportal.hu
, www.ferencvaroskalauz.hu
 
» Vissza
 
 
 
 
 
FERENCVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS INTÉZMÉNYEI
 
 
1096 Budapest, Haller utca 27.
Tel.: +36 (1) 216-1300, 476-3410
Fax: +36 (1) 218-7909
E-mail: info@fmkportal.hu
Web: www.fmkportal.hu
   
© FMK - Minden jog fenntartva